2018-19 Young Photographer Results

The 2018-19 District 1175 Young Photographer competition received 33 entries from 14 rotary clubs (last year we received 32 entries from 16 rotary clubs), together with 3 district direct entry winners.


The 2018-19 District 1175 Young Photographer competition received 33 entries from 14 rotary clubs (last year we received 32 entries from 16 rotary clubs), together with 3 district direct entry winners.

Main Competition

The theme for the 2018-19 Young Photographers competition was “The Beauty of Nature”.  There were 3 age groups in the competition (7-10, 11-13 and 14-17) and entrants were required to produce a portfolio of 3 photographs based on the theme.

Local heats were held by 14 Rotary Clubs in Devon and Cornwall, with the winners being entered into the District 1175 competition.  A direct entry competition was also held to allow participation by young photographers living in areas where there was no club competition.  The winners of the direct entry competition were entered into the main competition.  A total of 36 entries were entered into the main District 1175 competition: 12 junior, 11 intermediate and 13 senior.

In all, 108 photographs were assessed by our two preliminary judges, Peter Bland, a Fellow of the Royal Photographic Society, and Caroline Bland, a Licentiate (examples of Peter and Caroline's work may be found on their website:  Silverlake Photography).  The preliminary judges enjoyed working through all the photographs and it was difficult for them to choose between the entries in each age group.  In the end, they choose 3 entries from the junior age group, 4 from the intermediates and 3 from the seniors.

The shortlisted photographs were then assessed by our principal judge, Ross Hoddinott.  A regular contributor to a number of national magazines, Ross is recognised as a close-up specialist, but he is also well known for capturing evocative landscape images.  As a teenager he won the Young Wildlife Photographer of the Year competition and in 2009 he was the British Wildlife Photographer of the Year (examples of Ross's work may be found on his website:  Ross Hoddinott Photography).


Click here to visit the district competition main page


Junior Section (Age 7-10)

1st - Beatrice Hawkins of Truro Prep School, supported by the RC of Truro

2nd - Alex Paull of Truro Prep School, supported by the RC of Truro

3rd - Lucy Lacey of Ilfracombe Junior School, supported by the RC of Ilfracombe

Commendations

Jack Wellbeloved of Withycombe Raleigh School, supported by the RC of Exmouth Raleigh

Ella Parrott of Hooe Primary School, supported by the RC of Plympton


Intermediate Section (Age 11-13)

1st - Luke Pluckrose of Great Torrington School, supported by the RC of Torrington

2nd - Zachary Spelman of Ilfracombe Academy, supported by the RC of Ilfracombe

3rd (Joint) - Archie French of Dartmouth Academy, supported by the RC of Dartmouth

3rd (Joint) - Jesse Lewis of Helston Community College, District Direct Entry

Commendation

Eloise Ince of Truro School, supported by the RC of Truro


Senior Section (Age 14-17)

1st - Cassius Rhodes Gann of Okehampton College, supported by the RC of Okehampton

2nd - Lau Jinling Ava of Mount Kelly School, supported by the RC of Tavistock

3rd - Eryn Harding of Exeter College, supported by the RC of Dartmouth

Commendations

Bethany Young of Ilfracombe Academy, supported by the RC of Ilfracombe

Qixuan Shu (Alina) of Truro High School, supported by the RC of Truro

Alex Surgeon of Bideford College, supported by the RC of Bideford Bridge

Dylan Holloway of Richard Lander School, supported by the RC of Truro


District Conference Delegates' Favourite

The best of the main competition entries were displayed at Distict Conference in Plymouth where delegates voted for their favourite photos.  The results of the voting was as follows:

1st - Neve MacArthur (Photo 2) of Richard Lander School, supported by the RC of Truro

2nd - Beatrice Hawkins (Photo 3) of Truro Prep School, supported by the RC of Truro

3rd - Lau Jinling Ava (Photo 3) of Mount Kelly School, supported by the RC of Tavistock


The prize sponsor for the delegates' favourite competition was ACDSee Systems who provided professional standard software licences for each of the 3 winners.

Nick WarrickContact Nick Warrick about this page:

(ALL fields required)