Music Festival Winners 2014

Show related pages

STRINGS

JUNIOR                1st Henry Grant        2nd  Oliver Sutton        3rd= Charlotte Briggs    Misia Welters

INTERMEDIATE[1]  1st Matthew Foster   2nd= Louis Exall   Charles Graham

INTERMEDIATE[2]  1st Jade Segler         2nd Rachel Wilson        3rd=  Sarah Monah    Michael Needle

SENIOR                1st Laura Roberts      2nd Kayleigh Charlton

PIANO SOLO:

JUNIOR                1st  Freya Chapman    2nd  Maisie Benham       3rd  Harmony Hart

INTER [1]             1st  Amy Mustard       2nd  Laurent Collymore  3rd  Myles Collymore

INTER [2]             1st  Alice Chan           2nd Oliver Breslin          3rd  Alexander Wardle-Solano

SENIOR                1st Lucy Mustard

PIANO DUET :

INTER [2]             1st Hannah Sutton & Oliver Breslin

SENIOR                1st Kishan Thakrar & Annabella Costantino

INSTRUMENTAL ENSEMBLE:

JUNIOR                1st  Stanwick 'Stringtastic'   2nd  All Saints Ensemble

INTER [1]             1st  Wellingborough Prep School Brass Group   

                          2nd Wellingborough Prep School String Quartet

                          3rd  WM+AC Woodwind

INTER [2]             1st  Brass Buttons

SENIOR                1st  The Saxy Beasts      2nd  Mallika Quartet     3rd  Hatton Brass Monkeys

GUITAR

JUNIOR                 1st  Alfie Exall

PERCUSSION          

SENIOR                1st  Bryony Baird

COMPOSITION

OPEN                   1st  Luke Bonsey

BRASS

JUNIOR                1st  Nicole Din        

INTER [1]             1st  Jonathan Davies      2nd  Lindsey Cameron   3rd   Charlie Hicks

INTER [2]             1st  Samantha Din         2nd  Jacob Hoffman      3rd   Jack Pinnock

SENIOR                1st  Lawrence Benoy      2nd  Evan Penn           3rd   Alex Leadbitter

WOODWIND

JUNIOR             1st  Elsa Hicks        2nd Maria Warren-Thiemann  3rd Robert Warren-Thiemann     

INTER [1]          1st  Laura Morgan   2nd  Natasha Blakemore       3rd=  Melissa Pool  Rebecca Freeman

INTER [2]          1st  Kate Lopez Woodward   2nd  Shona Cameron     3rd  Alice Chan

SENIOR             1st  Ishta Sharma  2nd=  Emily-May Holt  Ben Minter 3rd= Helena Bale  Edward Monah 

VOCAL SOLO

JUNIOR   Class V1    1st  Emma Powles        2nd  Lili Howe        3rd  Imogen Burn      

JUNIOR   Class V2    1st  Molly Barnes (Trophy)  2nd Stanley Utting     3rd Fiona Kidd

INTER [1] Class V3   1st  Melissa Pool    2nd= Eve Jeyes   Finn Howe    3rd  Cecilia Morris

INTER [1] Class V4   1st  Cecilia Morris   2nd Finn Howe     3rd  Carla Birro

INTER [2] Class V5  1st Bradley Gascoyne (Trophy) 2nd Flora Anderson  3rd= Megan O'Brien, Keir Mulcahey

INTER [2] Class V6   1st Keir Mulcahey   2nd= Grace Davies   Isabel Leslie-Carter

SENIOR    Class V7   1st  Sophie Austin (Trophy)    2nd  Hope Anderson    3rd   Rochelle Jackman

VOCAL DUET

INTER [2]        2nd=  Flora Anderson & Rosie Stewart       Isabel Leslie-Carter & Francesca Langley

SENIOR           1st    Sophie Austin & Hannah Carress

VOCAL ENSEMBLE

JUNIOR            1st  Kilburn Swallow     2nd  Kilburn Canary

INTER [1]         1st  Kilburn Kingfisher

CHOIR

OPEN                1st  Wellingborough School Friday Singers

                       2nd Wellingborough School Weymouth House

                       3rd  Wrenn Girls' Barbershop Group

LARGE INSTRUMENTAL GROUPS

JUNIOR LARGE ENSEMBLE (Orchestra/Strings)

1st   WM+AC Junior Strings          2nd  Redwell School Strings           3rd  WM+AC Playstrings

JUNIOR LARGE ENSEMBLE (other than Orch/Strings)

1st   Warwick TEF Academy Primary Bb Band

OPEN TRAINING LARGE ENSEMBLE

1st  Wrenn Brass Breakout

OPEN LARGE ORCHESTRA or STRING GROUP

1st  WM+AC Senior Strings   2nd  Wrenn/Hatton Combined Concert Orchestra

    3rd  Wrenn String Ensemble

OPEN LARGE ENSEMBLE (other than Orchestra/String Group)

1st  Wrenn Brass Band     2nd   Wrenn Woodwind Ensemble      3rd  Wollaston School Concert Band

SPECIAL AWARDS

Young Musician of the Year (Junior)  :              Freya Chapman  (piano)

Young Musician of the Year (Intermediate[1]) :  Jonathan Davies (horn)

Young Musician of the Year (Intermediate[2]) :  Kate Lopez Woodward (oboe)

Young Musician of the Year (Senior) :               Ishta Sharma (flute)

 YOUNG MUSICIAN OF THE YEAR 2014 (VOCAL) - BRADLEY GASCOYNE

 YOUNG MUSICIAN OF THE YEAR 2014 (INSTRUMENTAL) - ISHTA SHARMA