Youth Art Competition 2018

Mon 23rd April 2018 at 10.00 - Sat 28th April 2018 - 16.00

thumbnail view
Show related pages

Now in its third year the Youth Art Competition, organised by the Rotary Club of Princes Risborough, was again a great success in 2018. Five Primary schools in the area and Princes Risborough Senior school took part. The exhibition of the winning entries took place at the Risborough Gallery in Duke Street. All the Prizes were donated by Art and Office in the High Street. 

Prizes were presented to the winners at their school assemblies by Rotarians Trevor Fitch, Dennis Phillips and Keith Rosling

Stanley Voss of St Theresa's was the overall winner of the Primary Section with his painting of an Elephant

The Winners were as follows

  ROTARY ART COMPETITION
   PRIMARY SECTION     RESULTS 2018  
     
PRINCES RISBOROUGH PRIMARY SCHOOL  
     
 FIRST FREYA FOUR CORNERS OF THE GLOBE
 SECOND SUMMER JACKSON EARTH
 THIRD CHARLIE BELL  EARTH
HIGHLY COMMENDED MADELEINE BARRY TIGER
HIGHLY COMMENDED ANNABELLE MCKENZIE OUR LIVING
     
LONGWICK C OF E COMBINED SCHOOL  
     
FIRST PIPPA MATHUSON WILD THING
SECOND HOLLY GRIFFITHS MIDNIGHT
THIRD IMOGEN SMITH LIVING IN COLOUR
HIGHLY COMMENDED TOBY THE RIVER SHALLOWS
 HIGHLY COMMENDED DAISEY DAVIS WONDERFUL WORLD
     
ST JOHN'S C OF E COMBINED SCHOOL  
     
FIRST OLIVIA LONDON ALIVE
SECOND ROSE SMITH RED SKY AT NIGHT
THIRD POPPY PATIENT LUNCH
 HIGHLY COMMENDED HARRY PATIENT KINGDOM ALIVE
 HIGHLY COMMENDED LIBERTY PALMER BEAUTY
     
     
BLEDLOW RIDGE SCHOOL    
     
FIRST FELIX WHITE TOP CAT
SECOND ELOISE HAYES WHOSE A PRETTY BOY
THIRD AUTUMN GARDNER MOBY
HIGHLY COMMENDED FREDDIE GRIMMETT    I'M HAVING FISH TONIGHT
HIGHLY COMMENDED MATILDA FISCHER HOWLING
     
ST.TERESA'S SCHOOL    
     
FIRST STANLEY VOSS ELEPHANT
SECOND DANIEL MCLARTY SPIDER
THIRD GEORGIE COOK UNDERWATER
HIGHLY COMMENDED ANNA HOSSEINI LION
HIGHLY COMMENDED WILL CATER BELOW THE SEA
     
     
OVERALL WINNER         STANLEY VOSS      ELEPHANT  
     
     
     
  ROTARY ART COMPETITION
  RESULTS 2018  
  SECONDARY SECTION  
     
     
PRINCES RISBOROUGH SCHOOL    
CLASS A    
FIRST ANNA LEWIS SUCCULENT
SECOND CHARLOTTE HICKEY SKULL
THIRD CHLOE JONES PENCIL EYE
HIGHLY COMMENDED JAMIE VAN DER HEIDE DREAMCATCHER
HIGHLY COMMENDED TOM ROBINSON ARCHITECTURE
     
     
CLASS B  (A LEVEL)    
FIRST HEATHER PIARE STAR SIGN
SECOND SHAZADI HUSSAIN EAGLE MORPH
THIRD PHEOBE COTES SISTER
 HIGHLY COMMENDED BETHAN MCDEMENT GIRAFFE
  HIGHLY COMMENDED CALUM COLLINS TEXTURED EARTH

(ALL fields required)